مقالات

فرش سجاده ای تبریز

فرش سجاده ای تبریز
5
(2)

هنگامی که به دنبال خرید فرش های ویژه مسجدها و حسینیه ها هستیم نخستین پرسشی که برایمان پیش می آید این است که فرش تبریز را برگزینیم یا فرش سجاده ای کاشان ؟ در ابتدا باید بگوییم که قسمت بسزای بافت انواع فرش ماشینی در ایران مربوط به دو شهر تبریز و کاشان است که به شکل وسیع به خارج از کشور ارسال می گردد . بنابراین در هنگام خرید فرش ماشینی (اعم از فرش منزل و مسجد) نام این دو شهر به ذهن متبادر می شود که شرکت فرش سجاده آریا یکی از تولید کنندگان فرش سجاده ای تبریز است .

فرش سجاده تبریز

نخستین قیاسی که باید انجام شود مربوط به تعداد کارخانه های قالیبافی در تبریز و کاشان است و از نظرتعداد کارخانه ها باید گفت که کاشان دارای شهرک های صنعتی متعددی هست که در بافت فرش ماشینی تخصص دارند و در این عرصه کارخانجات زیادی را در بر می گیرد که انواع فرش را با انواع ماشین های خارجی و فن آوری های بافت آلمان گونه های مختلف فرش ماشینی مانند: گلیم فرش ، گلیم ، فرش مسجد ، فرش خانه و … می سازند که کارخانه فرش سجاده آریا یکی از معتبرترین ها در تولید این دو نوع فرش سجاده ای است .

طرح و رنگ فرش سجاده ای تبریز

در صورتی که فرش سجاده ای دستبافت تبریز و کاشان را با هم قیاس کنیم به درستی تفاوت های اساسی را مشاهده خواهیم کرد زیرا هر فرش دستبافی در هر نقطه ای از کشور، اصالت خاص خود را در طرح و رنگ دارد . آنگاه اگر فرش سجاده ای ماشینی کاشان و تبریز را با هم تطبیق دهیم احتمالا به نتیجه خاصی نرسیم زیرا امروزه طرح های فرش ماشینی کپی می شود و نمی توان گفت که طرح خاصی برای فرش سجاده ای تبریز یا سجاده ای کاشان وجود دارد . از لحاظ رنگبندی به طور کلی ماشین الات فرش ماشینی دارای انحصار رنگ بوده و هر شرکت فرشی امکان دارد رنگ خاصی برای فرش مسجد نداشته باشد و به همین خاطر شرکت های قالیبافی رنگ های مناسبی را برای فرش مسجد عرضه می کنند .

شرکت‌های ریسندگی نخ در تبریز

کارخانه های ریسندگی نخ فرش ماشینی در شهرهایی به غیر از تبریز و کاشان از جمله شهر اصفهان نیز فعال بوده و الیافی که در کمپانی های ریسندگی کشور به نخ تبدیل می گردند بیشتر شامل الیاف پلی استر و اکریلیک است . الیاف پلی استر و اکریلیک هر دو مصنوعی و ساخته دست بشر بوده که الیاف پلی استر بیشتر در داخل کشور ایجاد شده اما الیاف اکریلیک از خارج وارد می گردد . هم اکنون شایسته ترین و ارزنده ترین الیاف اکریلیکی که وارد کشور می شود الیاف ترک و بایر آلمان است که دربافت فرش سجاده ای تبریز و کاشان از الیاف اکریلیک بایر آلمان بهره می گیرند که شرکت فرش سجاده ای آریا نیز درتولید فرش از آن بهره می گیرد .

تعداد شانه فرش سجاده ای تبریز

به طور کلی در فرش سجاده ای دستباف و ماشینی دو نوع گره داریم ؛ گره های عرضی و گره های طولی که هر دو از پشت فرش بافته می شوند و به راحتی دیده می شوند . در حرفه بافندگی فرش ماشینی به این گره ها شانه و تراکم گفته می شود اما برای فرش دستبافت از اصطلاح رجشمار استفاده می کنند . تعداد شانه هایی که انواع فرش ماشینی با آنها بافته می شود شامل : 440 ، 500 ، 700 ، 1000 ، 1200 ، 1500 شانه است اما یک نکته را باید در نظر بگیرید که هر چه تعداد شانه و انباشتگی بیشتر باشد ، فرش نازکتر بافته می شود و این قطر کم برای نمازگزاران مناسب نیست .

قیمت فرش سجاده ای تبریز

قیمت فرش سجاده ای تبریز با عنایت به نوع شانه ، تراکم و نوع نخ استفاده شده متفاوت است و همانگونه که اطلاع دارید قیمت نخ در حال نوسان بوده و متاسفانه شرکت فرش سجاده آریا از درج لیست قیمت سجاده فرش تبریز معذور است . خریداران محترم برای اطلاع از قیمت فرش سجاده ای تبریز با کارشناسان فرش سجاده آریا تماس حاصل فرمایند .

آیا تفاوتی بین نخ فرش سجاده ای تبریز وجود دارد ؟

طبق معمول در هر کارخانه ای انواع متفاوتی از نخ موجود است که فقط می توانند یکی از آنها را به کار بگیرند که تولید کنندگان فرش سجاده ای کاشان و تبریز بیشتر از دو نوع نخ اکریلیک و پلی استر برای بافت فرش ماشینی بهره می گیرند و فرش های ماشینی این دو شهر از نظرنوع نخ اختلافی با همدیگر ندارند .

آیا قیمت فرش سجاده تبریز نسبت به تبریز گرانتر است ؟

نه ، علاوه بر این فرش سجاده کاشان نسبت به فرش سجاده تبریز قیمت نازل تری دارد و دلیل ارزان بودن فرش سجاده ای کاشان وجود کارخانه تخصصی فرش در کاشان هست . به راستی اغلب شرکت های تولید فرش در کاشان ، تبریز ، اصفهان و اکنون شرکت فرش سجاده آریا یکی از تولیدکنندگان معروف در این زمینه است .

فرش سجاده تبریز
فرش سجاده تبریز

ویژگی های فرش سجاده ای تبریز

اگر می خواهید فرش سجاده ای تبریز و فرش سجاده ای کاشان را از نظر طرح و رنگ تطبیق دهید . باید گفت که شما فرق خاصی در این زمینه نمی بینید زیرا نقش های فرش نماز یا سجاده ای در کل دنیا به سه دسته قسمت می شوند که هر کدام عبارتند از:

  • الگو فرش محرابی
  • الگو فرش نمازخانه تشریفاتی
  • الگو فرش یکپارچه

با نظاره نقوش فرش سجاده تبریز و کاشان به این ماحصل می رسید که این سجاده فرش ها از نظر فرم و رنگ اختلافی نداشته و ممکن است در جزئیات نقش فرش کمی گوناگون باشند .

خرید فرش سجاده ای تبریز

بهای فرش سجاده ای با توجه به عواملی مانند شانه ، تراکم ، نوع نخ ، دستگاه بافندگی و … معین می گردد که یکی از برجسته ترین فرش های سجاده ای فرش 700 شانه با انباشتگی 2550 و نخ اکریلیک است. فرش سجاده ی تبریز و سجاده کاشان درکمپانی فرش سجاده آریا در الگوها و رنگ های گوناگون به صورت رول ساخته می گردد و شما می توانید فرش خود را به صورت آنلاین و یا حضوری سفارش و خریداری کنید .

قیمت فرش سجاده تبریز چگونه محاسبه می شود؟

قیمت فرش های سجاده تولید شده در شهر تبریز، به نوع نخ، تعداد شانه و طرح آن بستگی دارد.

از کجا باید فرش سجاده ای تبریز را خریداری کرد؟

وبسایت فرش سجاده آریا، تولید کننده و مجری فروش مستقیم و بدون واسه انواع فرش سجاده تبریز می باشد.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.