مقالات

فرش مسجد چیست؟ قیمت و خرید انواع فرش مسجد

خرید فرش سجاده و مسجد - فرش سجاده آریا
4.6
(5)

فرش مسجد یکی از مهم ترین اجزای هر مسجد شناخته میشود. این نوع فرش ها باید قابلیت های مخصوصی داشته باشند. برای مثال باید نرم باشند و بدن افرادی که روی آنها نماز میخوانند یا برای مدتی روی آنها مینشینند را اذیت نکنند. از طرفی مسجد ها باید کاملا پاکیزه و تمیز باشند تا نماز نمازگزاران قبول باشد و باعث انتقال آلودگی نشوند.

فرش مسجد

ابعاد فرش مسجد باید به گونه ای طراحی شود که جابجایی آنها سخت و مشکل ساز نباشد چرا که این فرش ها با کمترین آلودگی و نجسی باعث ایجاد مشکل برای نمازگزاران خواهد شد. در نتیجه ابعاد کوچک، برای جابجایی و شستشو راحت تر هستند. به همین دلیل اکثر انواع فرش های مساجد عرض کمی دارند و فاکتور اصلی تفاوت آنها طول آنهاست.

از منظری دیگر، کم بودن عرض فرش و قابل عرضه بودن آنها در طول های کوتاه تر یا بلندتر باعث میشود هر نوع مسجدی با هر ابعادی و هر متراژی به طور کامل و دقیق فرش شود و نیازی به خرید نوع دیگری از فرش یا موکت نباشد. ظاهر مسجد نیز با استفاده از این نوع فرش ها، زیبا تر و یکنواخت تر خواهد بود.

تخفیف خرید فرش سجاده و مسجد - فرش سجاده آریا
تخفیف خرید فرش مسجد

انواع فرش مسجد

یکی دیگر از فاکتور های مهم برای خرید فرش مساجد، طرح آن هاست. میتوان گفت یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین طرح های فرش مساجد، فرش سجاده ای کاشان است که همین نوع نیز طرح های مختلفی دارد. فرش نمازی کاشان طرح محراب های کوچک و متوالی دارد و جای نماز هر شخص را مشخص میکند. نکته مثبت دیگر فرش سجاده ارزان کاشان این است که می توان گنجایش نمازگزاران یک مسجد را به طور تقریبی تخمین زد. فرش سجاده ای کاشان در طرح های ریز و درشت، ساده و شلوغ، و در طرح های اسلیمی متفاوتی عرضه میشود.

یکی از معتبر ترین کارخانه های تولید و عرضه فرش مساجد، فرش سجاده آریا (بزرگترین مرکز تولید و فروش اینترنتی فرش سجاده) است. در این صفحه شما میتوانید انواع مختلف طرح ها و ابعاد فرش های تولید شده فرش سجاده آریا را مشاهده کنید و پس از انتخاب طرح مورد نظر خود، محصول مورد نظر خود را با بهترین کیفیت، مناسب ترین قیمت و ابعاد مورد نظر خود خریداری کنید.

یکی دیگر از طرح های پرفروش فرش سجاده که البته بیشتر برای امامزاده ها و یا حسینیه ها مناسب است، طرح فرش سجاده تشریفاتی است. این نوع فرش طراحی محراب ندارد اما ابعاد آن مشابه فرش سجاده کاشان است. طرح روی فرش سجاده تشریفاتی اغلب طرح های اسلیمی و سنتی ایرانی است. مانند طراحی های دیواره های مساجد و حرم ها.

یکی دیگر از فاکتور های مهم در خرید فرش مسجد یا فرش نماز، تعداد شانه ها و تراکم آن است که در ادامه توضیح مختصری در این باره نیز می دهیم.
تعداد شانه های فرش در واقع همان تعداد گره هایی است که شما در پشت فرش و در عرض فرش آنها را مشاهده میکنید. هرچه تعداد شانه فرش مساجد بیشتر باشد، کیفیت آنها بیشتر میشود و در نتیجه قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. تعداد شانه های رایج برای فرش مسجد در ایران، 700 تاست.

تعداد گره هایی که در طول فرش در پشت آن مشخص است نیز، تراکم فرش نام دارد. تراکم فرش مساجد نیز معمولا تا 2100 است و در نتیجه یکی از بهترین انواع فرش های مسجد، 700 شانه و با تراکم 2100 است.

 انواع فرش سجاده یا فرش مسجد با قیمت مناسب و کیفیت بالا در مجموعه فرش سجاده آریا با سال ها تجربه موجود می باشد با ما در تماس باشید.

طرح های فرش مسجد

جنس فرش مسجد

جنس فرش مساجد یکی دیگر از فاکتور های مهم برای خریداری فرش مناسب است. چون معمولا متراژ مساجد بالاست و قیمت فرش نیز ارزان نیست، خوب است برای خرید این محصول حساسیت های لازم درباره جنس آن را داشته باشیم تا در نهایت بتوانیم خریدی داشته باشیم که عمر بالایی داشته باشد و در کوتاه مدت فرسوده نشود. یکی از مواردی که به هیچ عنوان برای خرید فرش مسجد توصیه نمیشود، خرید فرش های دست دوم است.

خرید فرش دست دوم برای مسجد فقط و فقط در صورتی معقول است که فرش ها دستباف باشند که آنها نیز قیمت بسیار بالایی دارند. مشکل دیگری که ممکن است در خرید فرش دست دوم برای مساجد پیش بیاید، ابعاد و اندازه فرش هاست. فرش ها معمولا با ابعاد دقیق و مناسب همان مسجد خریداری میشوند و لذا خرید دوبارهآنها ممکن است با ابعاد مسجد فعلی تفاوت داشته باشد.

نوع دیگری از فرش های نامناسب برای مساجد، فرش هایی با تراکم پایین هستند. این نوع فرش ها از جنس نخ BCF ساخته می شوند که برای کاربری در مسجد اصلا مناسب نیستند. این فرش ها پس از مدتی استفاده، حالت نرم اولیه خود را از دست میدهند و برای نمازگزاران و دیگر افرادی که روی آنها راه می روند یا مینشینند، آزار دهنده باشد.

فرش سجاده آریا، تولید کننده انواع فرش سجاده ای کاشان، فرش نماز، فرش نمازخانه با بالاترین کیفیت و طرح در سراسر کشور می باشد. با ما همراه باشید.

جنس های مناسب فرش مسجد

میتوان گفت بهترین جنس فرش های مساجد، فرش هایی هستند که از نخ اکریلیک ساخته شده اند. استفاده از این نوع الیاف برای تولید فرش مسجد مزایای مختلفی دارند که برخی از آنها عبارت است از:

نرمی و لطافت بسیار بالا

شباهت این الیاف به پشم طبیعی و در نتیجه عمر و نرمی بیشتر فرش انعطاف پذیری بالای این نوع الیاف، که این مورد هم باعث دوام بیشتر فرش می شود و باعث میشود فرش در کوتاه مدت کوبیده و زبر نشود.

نوع با کیفیت الیاف اکریلیک هیچ نوع پرزی ندارد و باعث ایجاد پرز و گرد روی فرش و انتقال آنها به نمازگزاران نمیشود. نکته قابل توجه در خرید فرش مسجد با الیاف اکریلیک این است که باید دقت داشته باشید خاک و گرد و غبار روی آن نشیند و از طرفی آب و نوشیدنی دیگری روی آنها ریخته نشود. این دو مورد باعث کاهش دوام فرش مسجد مورد نظر شما خواهد شد.

یکی دیگر از جنس های رایج فرش مساجد، الیاف مصنوعی یا همان پلی استر است. مهم ترین مزیت این نوع الیاف، مناسب بودن قیمت آن نسبت به الیاف های دیگر است. فرش مساجد با الیاف مصنوعی معمولا تعداد شانه کمتری نیز دارد. یعنی حدود 500 یا 440 شانه و این حدود. مزایای دیگر فرش مسجد با الیاف مصنوعی یا همان پلی استر، اعم از موارد زیر است.
کاملا بدون پرز است.

جهت اطلاع از قیمت فرش سجاده و خرید انواع فرش سجاده ای با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید و با ما همراه باشید.

فرش مسجد
فرش مسجد

سطح براق و جلوه زیبایی دارند

مقاومت بالایی در برابر گرد و غبار یا رطوبت دارند (برخلاف فرش های تشکیل شده از نخ اکریلیک)
نکته منفی درباره فرش های مسجدی که از پلی استر تولید شده اند این است که نرمی زیادی ندارند و به علاوه، نسبت به الیاف اکریلیک، دوام و ماندگاری کمتری دارند. از طرفی انعطاف پذیری کمتری نسبت به الیاف اکریلیک دارند و پس از مدتی استفاده کوبیده میشوند.

یکی دیگر از جنس های نخ برای تولید فرش مسجد، پلی پروپیلن است که این مورد موارد استفاده کمتری نسبت به دو جنس قبلی دارد. حتی میتوان گفت در ایران تولید نمیشوند؛ اما فرش های مسجدی که از خارج کشور و از جمله ترکیه وارد ایران میشوند، عموما از این جنس هستند.

نکته قابل توجه در جنس فرش مسجد و فرش نماز این است که باید دقت کنید که ارتفاع نخ تشکیل دهنده فرش زیاد باشد. این مورد باعث میشود نرمی فرش بیشتر مشهود باشد و از طرفی پس ازمدت کوتاهی، نخ ها افتاده و زبر نشوند. بهترین ارتفاع برای فرش مسجد حدود 15 میلیمتر است که البته امروزه کارخانه های تولید کننده فرش مسجد فقط تا حدود 11 میلیمتر را تولید می کنند. برای افزایش ارتفاع آنها خود شخص باید با استفاده از فوم های مخصوص، این ارتفاع را به حدود 15 یا 16 میلیمتر برساند.

قیمت فرش مسجد

قیمت فرش سجاده محصول به دلیل نوسانات قیمت ارز و در نتیجه نوسانات قیمت انواع مواد اولیه و مواد مصرفی برای تولید فرش مسجد، ثابت نیست. از طرفی انواع فرش های مسجد با نخ های مختلف مانند اکریلیک، الیاف مصنوعی یا پلی استر قیمت متفاوتی دارند. برای خرید اینترنتی فرش سجاده می توانید از طرح های موجود در سایت فرش سجاده آریا دیدن فرمایید. جهت استعلام قیمت دقیق و ثبت سفارش نهایی خود می توانید وارد سایت فرش سجاده شوید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فرش مسجد چیست؟

فرش مسجد یکی از قسمت های مهم مسجد بوده که تاثیر بسزایی در نما و ظاهر مسجد و راحتی نمازگزاران دارد.

قیمت فرش مسجد به چه عواملی بستگی دارد؟

فرش های مسجد در انواع مختلف با بافت و الیاف مختلفی تولید می شود و قیمت آن نیز متفاوت است. برای اطلاع از قیمت دقیق انواع مختلف فرش مسجد با مجموعه فرش سجاده آریا در تماس باشید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 4.6 / 5. تعداد آرا: 5

تا کنون امتیازی داده نشده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.