مقالات

فرش سجاده ای همدان

فرش سجاده ای همدان
5
(2)

فرش سجاده ای همدان

امروزه برای زیباسازی فضای داخلی مساجد از فرش های سجاده ای بجای فرش های یکدست استفاده میکنند. فرش سجاده ای همدان نوعی دیگر از این فرش ها میباشد که دارای ظاهری زیبا و کیفیتی بالا است که برای فضای مساجد، حسینیه ها، هیئت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

همدان در غرب ایران و در ۳۰۰ کیلومتری غرب تهران واقع شده است. همچنین یکی از مراکز اصلی قالی بافی است. در واقع قالی بافی به عنوان یک صنعت در این منطقه محسوب می شود و بهترین فرش های دستباف با نام های خاص خود مانند نهاوند، تویسرکان، ملایر یا حسین آباد به فروش می رسد.

فرش سجاده ای همدان معمولاً به صورت رول بافته می شود که در صورت نصب از یک دیوار مسجد به دیوار مقابل پهن می شود و دقیقاً رو به قبله است.

به طور کلی نقوش فرش سجاده ای همدان شامل نقوش اسلیمی و تذهیب و نقوش گل و گل است که در طرح های سنتی ایرانی مانند کاشی دیوار و در مساجد نیز به وفور یافت می شود.

جدای از نقوش روی این فرش، از نظر ساختاری، طرح های فرش را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • فرش مسجد با نقش محراب
  • فرش های مسجد با ردیف
  • فرش مسجد با نقش کاشی


در حالی که قبلاً برای تمام فرش سجاده ای همدان از نخ دست‌کوب استفاده می‌شد، امروزه از نخ‌های تولید شده صنعتی برای انواع فرش‌های مقرون به صرفه‌تر نیز استفاده می‌شود. در این مواقع از رنگ های ظریف کمتری برای رنگرزی نخ استفاده می شود. به این دلایل، انتخاب درست مهم است.

تمام طرح‌های فرش سجاده ای همدان از نظر مضمون یکسان بوده و بیشتر بر اساس نوع مکان مذهبی یا سلیقه خریداران یکی از طرح‌های محراب، تشریفاتی و کاشی انتخاب می‌شوند. مثلاً برای مساجد معمولاً فرش محراب ، برای حسینیه ها فرش تشریفاتی و برای امامزاده ها فرش کاشی انتخاب می شود. برای دریافت فرش سجاده قیمت و فرش سجاده ای قیمت با فرش سجاده آریا در ارتباط باشید.

ویژگی فرش سجاده ای همدان

فرش سجاده ای همدان همانطور که از نامش پیداست دارای طرح محراب مسجد (طاق محراب) یا گنبدی شکل است که در دو طرف آن چلچراغ، ستون و سرستون قرار دارد. به طور کلی می توان گفت طرح فرش محراب برگرفته از خود مساجد یعنی یک گنبد و دو تاج گل دور آن است و نمای کلی تمام مساجد داخل و خارج ایران است.

فرش سجاده ای همدان به عنوان یک نوع خلاقانه و مبتکرانه از قالی های شرقی مطرح هستند. طرح اصلی آن‌ها همراه با تاریخ عمیق آن‌ها در ریشه‌های گره‌زنی، این فرش ها را بر خلاف هر فرش دیگری در کانون توجه قرار داده است.

همدان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران، یکی از پربارترین و متنوع‌ترین مراکز بافندگی کشور به‌شمار می‌رود. مانند سایر شهرهایی که در اطراف بخش غربی ایران زندگی می کنند، همدان فرش های ظریف و درشتی تولید می کند که با گره گیوردس متقارن یا ترکی بافته می شود. به دلیل تأثیر تنوع قومیتی منطقه، طرح‌های همدان تا حدی متفاوت است که یکی از منحصربه‌فردترین قالی‌های شرقی در بازار است.

به طور سنتی، فرش سجاده ای همدان دارای طرح‌های زاویه‌دار، نقوش عربی در مقیاس بزرگ و یا نقوش منحنی هستند. این طرح ها از طریق استفاده از پشم ظریف در سراسر ساخت فرش بافته می شوند. همدان با فرش هایی که در مناطق همجوار بی باک آباد، شیراز و لیلیهان در میان شهرهای مختلف کار می شود، ارتباط نزدیک دارد.

در طرح فرش سجاده ای همدان طرح های منحنی-خطی فوق الذکر در ایران مرکزی و نمادهای زاویه ای قفقاز هر دو به شکلی زیبا و کلاسیک ارائه شده اند. ساختار تک پود مورد استفاده در این فرش باعث ایجاد سطحی ناهموار و در عین حال جذاب می شود. فرش‌های منطقه‌ای دارای رنگ‌های آبی غنی و قرمز مایل به قرمز عمیق هستند که خود را با تضاد قوی در کنار عاج و رنگ‌های خنثی ملایم نشان می‌دهند. سبک کلاسیک این قالی‌های همدانی، طرحی همه‌کاره به آن‌ها می‌دهد که هم مورد توجه طراحان و هم کلکسیونرهاست.

از ویژگی های اصلی فرش سجاده ای همدان استفاده از طرح های هندسی، شکسته و دستباف پشمی با مواد طبیعی است. همچنین فرش همدان متراکم، ضخیم و بادوام است. الیاف مواد اولیه مورد استفاده درفرش سجاده ای همدان شامل پشم و پشم پرز است.

مجموعه فرش سجاده آریا ارائه دهنده انواع فرش نماز و سجاده فرش و فرش سجاده کاشان می باشد. برای اطلاع از قیمت فرش سجاده و قیمت فرش سجاده ای می توانید با مجموعه فرش سجاده آریا تماس بگیرید.

فرش سجاده ای همدان
فرش سجاده ای همدان

رنگ آمیزی مناسب

فرش سجاده ای همدان از نظر رنگ آمیزی یکی از زیباترین و شادترین قالی های ایران با هماهنگی در رنگ های متنوع و شاد است. برای تولید این رنگ‌ها از انواع گیاهان استفاده می‌شود، هر چه سن آن بیشتر می‌شود و رنگ آن صیقلی و زیبا می‌شود. همچنین از رنگ اخرایی در فرش همدان استفاده می شود.

طرح و نقش زیبا 

نقوش مدالیون، افشان و واگیره‌ای از نقش‌های فرش سجاده ای همدان است، اما نقوش اصلی که در سایر فرش های همدان به کار می‌رود، نبشی است. همانطور که از طرح فرش قدیم پیداست، باغ‌های ایرانی قدیم در طرح‌های فرش دارای حوض‌های متعددی هستند که با نشت آب به آن‌ها متصل شده‌اند. طراحی باغ با اشکال هندسی منظم چهار گوشه، شش غار، لوزی مشخص می شود. 

جمع بندی فرش سجاده ای همدان

از ویژگی های  فرش سجاده ای همدان می توان به چیدمان و فاصله ایجاد شده بین نمازگزاران اشاره کرد، در واقع هر محراب به نمازگزاران اختصاص دارد (مانند یک سجاده نماز) و تزئین و سامان دهی بهتری را در مساجد ایجاد می کند. غیر محراب

یکی از عیوب  فرش سجاده ای همدان، متضاد بودن آنها نسبت به فرش های غیر محراب است. زمانی که دستمال ها دارای طرح کلی محراب کاملا بافته شده باشند، اما هنگام نصب در مسجد، مقداری محراب و فرش بریده می شوند، اما معمولاً سجاده ای است که در جای دیگری از مسجد یافت می شود.

یکی از مزایای این طرح یکنواختی آن است که شبیه فرش یک تکه است. مانند نقوش کاشی های قدیمی و سنتی که در کنار هم قرار می گیرند تا فضایی معنوی ایجاد کنند.

این طرح به دلیل نداشتن حاشیه‌های جانبی، در واقع فاقد ویژگی مهر نمازگزاران است که یکی از عیب‌های عمده این طرح است. البته این طرح یکپارچه به ندرت برای سجاده های مساجد استفاده می شود و اغلب برای مکان های مذهبی مانند زیارتگاه ها بافته می شود.

مجموعه فرش سجاده آریا مرکز فروش انواع فرش سجاده ای کاشان و فرش سجاده ای آریا به شما مشتریان عزیز می باشد. برای سفارش و اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

فرش سجاده ای همدان در چه مکان هایی استفاده می شود؟

این فرش دارای ظاهری زیبا و کیفیتی بالا است که برای فضای مساجد، حسینیه ها، هیئت ها مورد استفاده قرار می گیرد و در سایت فرش سجاده آریا موجود می باشد.

فرش سجاده ای همدان دارای چه طرح و نقشی می باشد؟

همانطور که از نامش پیداست دارای طرح محراب مسجد (طاق محراب) یا گنبدی شکل است که در دو طرف آن چلچراغ، ستون و سرستون قرار دارد. به طور کلی می توان گفت طرح فرش محراب برگرفته از خود مساجد یعنی یک گنبد و دو تاج گل دور آن است و نمای کلی تمام مساجد داخل و خارج ایران است.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.