مقالات

فرش محرابی کاشان برای مسجد و نمازخانه

فرش محرابی
5
(2)

طرح محرابی نوعی نقش فرش است که از قبله نماز و زینت آلات آن القا گرفته شده و در قدیم از این طرح ، برای قالیچه هایی استفاده می گشته که همچون جا نماز از آن بهره می بردند به همین دلیل به جانمازی و سجده گاه معروف بوده اند. در حال حاظر نیز هنرمندان از این الگو برای تزئین کف یا دیوار های اتاق به عنوان نقاشی استفاده می کنند. فرش سجاده ای کاشان یا فرش محرابی کاشان یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین فرش های محرابی در مقایسه با برندهای دیگر موجود در بازار است.

فرش محرابی

از مختصه های بسیار الگوی فرش محرابی می توان به بهره گیری از دو هلال طاقدیسی در قسمت بالایی طرح که به شکل یک / دوم تولید می گردند اشاره نمود. برخی از انواع نقوش محراب شامل : محراب درختی ، محراب ستون دار ، محراب گلدانی ، محراب چراغ ، محراب حیوان دار، محراب تلفیقی است.

فرش محرابی
فرش محرابی

مقام امام در مساجد قبله جماعت است وسایر نمازگزاران در صف های منظم از او پیروی می کنند که این مکان دارای قداست خاصی هست که با طاق های هلالی و کاشی های کنده کاری شده آذین شده است . جمال و پاکی این مکان سبب شده تا نقشه کشان فرش با القا گرفتن از آن نقوش محرابی بیافرینند . پلان های محرابی را می توان برای قالیجه و جانماز، تابلو فرش و یا برای خانه ها در ابعاد فرش نگارگری کرد که یکی از بهترین نام های بازرگانی موجود در مجموعه تولیدی فرش سجاده آریا است.

فرش محرابی درختی

در این الگو نقش یک یا چند درخت در باطن زمینه فرش و زیر طاق محراب کشیده شده است . بعضی اوقات برای زینت بیشتر زمینه فرش از نقش و نگار پرندگان و گل در کنار درختان استفاده می گردد که نگارگری این گروه از نقوش به دو صورت متقارن وجهانی قابل اجرا است .

فرش محرابی درختی
فرش محرابی درختی

فرش محرابی درختی متقارن

در این روش نیمی از یک درخت در نیمی از طول زمینه فرش و سپس درحین بافت ، نیمه دیگر فرش محرابی (مخصوص مسجد و نمازخانه) توسط بافنده طرح اول بافته می شود. محراب فرش سجاده ای کاشان با پیچ و تاب باریک در زمینه ای تیره به نمایش درآمده و حاشیه ای با متن سفید قابی جذاب برای این فرش ایجاد کرده است . فرش سجاده کاشان به نسبت رقبای خود از کیفیت مناسبتری برخوردار است.

فرش محرابی درختی متقارن
فرش محرابی درختی متقارن

فرش محرابی درختی سراسری

در این گونه از نقشه کشی ، طاق محراب به شکل درخت یا درختان بدون زمینه فرش طراحی می شود که درخت در شکل درختی سرتاسری است . در فضای درون فرش درختچه هایی با اندازه های مختلف مشاهده می شود و تنها فرم محراب در این نگارگری به صورت متقارن طراحی شده است .

فرش محرابی درختی سراسری
فرش محرابی درختی سراسری

فرش محرابی قندیلی

در نقوش قندیلی محرابی قندیلی که نماد نور است و در واقع نمایانگر قندیل آویزان در محراب مساجد است ، از قسمت وسط طاق محراب با بند یا زنجیر آویزان می شود . در فرش محرابی (مخصوص مساجد ونمازخانه ها) قندیلی ، شمع دان ها به شکل و اندازه مناسب برای محلی که قصد آویزان کردن آن را دارند نگارگری می شوند . در اغلب موارد از شکل گلدان یا عناصر دیگری مانند اسلیم و چرخش های ختایی و… برای تزئین بیشتر زمینه فرش استفاده می شود .

فرش محرابی قندیلی
فرش محرابی قندیلی

فرش محرابی ستون دار

در این طرح طاق محراب بر روی ستون یا ستون هایی قرار گرفته و به نظر می رسد که این ستون ها تکیه گاه طاق محراب باشند . در بیشترموارد نحوه قرار گیری ستون ها از نظر تعداد دو ستون و چهارستون است . فرش سجاده آریا این طرح را به زیبایی بر روی زمینه فرش های خود ارائه داده است . همچنین در وبسایت فرش سجاده آریا می توانید نحوه نصب فرش سجاده را نیز مشاهده نمایید.

فرش محرابی ستون دار
فرش محرابی ستون دار

فرش محرابی جانوری

در نگارگری فرش محرابی جانوری از نقش حیوانات مختلف ازجمله : غزال ، آهو ، اسب ، پرنده وبسیاری از حیوانات در زمینه فرش استفاده شده است . لازم به ذکراست امکان استفاده از نقوش حیوانات و پرندگان در کنار گلدان ، درخت و سایر نقوش وجود خواهد داشت . فرش سجاده آریا ( مرکز تولید و فروش اینترنتی فرش سجاده) این طرح را به زیبایی هر چه تمام تر بر روی فرش های سجاده ای پیاده کرده است .

فرش محرابی جانوری
فرش محرابی جانوری

محرابی گلدانی

درفرش محرابی گلدانی ، (فرش سجاده ای ارزان) گلدانی در زیر هلال محراب نگارگری شده است که بیشتر اوقات در اطراف گلدان از عناصر تزئینی مانند چرخش های ختایی ، اسلیمی ، درخت و…. استفاده می گردد.

فرش محرابی گلدانی
فرش محرابی گلدانی

قیمت فرش محرابی

قیمت فرش نمازخانه به عوامل بسیاری مثل : کیفیت مواد اولیه ، تعداد شانه و تراکم و اندازه محصول بستگی دارد . هیئت امنای مساجد به دنبال فرش مرغوب به قیمت مناسب برای تجهیز نمازخانه ها هستند . کارخانه فرش آریا یکی از تولید کنندگان ارزان فرش مساجد است و در این جا قصد داریم به بررسی عوامل موثر در قیمت سجاده بپردازیم.

عوامل موثر در تعیین قیمت فرش محرابی

همانطور که گفتیم عوامل زیادی در قیمت سجاده موثر است که شامل موارد زیر است :

  • کیفیت مواد اولیه
  • ضخامت فرش
  • تعداد شانه و تراکم فرش
  • نوع دستگاه بافندگی
  • میزان آهار فرش در هر مترمربع

در ادامه به توضیح این عوامل می پردازیم .

1- تاثیر نخ و مواد اولیه بر قیمت فرش نمازخانه

یکی از عوامل موثر در قیمت فرش نمازی کاشان ، نخ است که در کیفیت بافت آن تاثیر دارد و انواع نخ های مورد استفاده در قلی بافی نماز عبارتند از:

  • نخ اکرولیک : در بافتن نخ پرز فرش به کار می رود .
  • نخ نایلونی : برای نخ دوخت زیکزاک استفاده می شود .
  • نخ پود : در نخ پود از پارچه های با تراکم بالا بهره می برند .
  • نخ BCF
  • نخ پلی استر

2- تاثیر خاب (ضخامت) در قیمت فرش نمازخانه

از نظر ساختار فرش ها از تار و پود ساخته می شوند ، اما ضخامت فرش مسجد همان نخ های عمودی است که در فرش ضخامت ایجاد می کند و به این نخ ها که ازمیان تار و پود عبور می کنند ، نخ خاب گفته می شود .

3- تعداد شانه و تراکم در قیمت فرش محرابی

هر فرش مسجدی دو ویژگی دارد ، که به آن دو شانه فرش و تراکم فرش نمازخانه ای می گویند .

شانه فرش نمازخانه : به تعداد گره های یک متر از عرض فرش ، شانه فرش
گفته می شود.
تراکم فرش نمازخانه : به تعداد گره های یک متر از طول فرش ، تراکم فرش می گویند.

4- تاثیر دستگاه بافت در قیمت فرش محرابی

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت فرش سجاده ای ، نوع دستگاه بافندگی است که دستگاه CRT وندیل بلژِک یکی از بهترین دستگاه های قالی بافیست. همچنین دستگاه بافنده HCP وندیل بلژِک یکی از مناسب ترین دستگاه ها برای بافت فرش سجاده ای محرابی ، فرش تشریفات و فرش سجاده ای یکپارچه است .

5- تاثیر آهار در قیمت فرش محرابی

در آهار از موادی مثل پلی آکریلات متنوع ، پلی وینیل الکل و انواع کوپلیمراستاپرین بهره می برند . در فرش های سجاده ای مرغوب هم ممکن است قسمتی از آن به سبب پاخوردگی دچارفرسایش یا پارگی شود که با آهار کردن فرش سجاده ای می توان تا حد زیادی از این امر جلوگیری کرد.

خرید فرش محرابی

فرش سجاده ای آریا تمام تلاش خود را کرده که فرش های نمازخانه ای ، سجاده ای ، مسجدی و …. را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست مشتریان خود برساند . در سایت فرش سجاده آریا می توانید بهترین نوع فرش سجاده را انتخاب کرده و سفارش دهید. برای خرید اینترنتی فرش سجاده ای می توانید از طرح های موجود در سایت فرش سجاده آریا دیدن فرمایید.

فرش محرابی چیست؟

فرش محرابی یکی از طرح های پرطرفدار فرش سجاده ای و فرش نماز است که برای مساجد و نمازخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت فرش محرابی؟

فرش محرابی نسبت به طرح و بافت آن و تعداد شانه آن قیمت متفاوتی دارد. برای اطلاعات بیشتر با مجموعه تولیدی فرش سجاده آریا تماس حاصل نمایید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.